Krátko a naivne o diaľnici z Bratislavy do Košíc

Autor: Katarína Onačillová | 23.12.2012 o 11:58 | (upravené 23.12.2012 o 13:34) Karma článku: 9,85 | Prečítané:  694x

Každý o nej už počul, no nikto ju zatiaľ nevidel. Je vďačnou témou pre nikdy nekončiace diskusie, jej možná existencia je opradená množstvom  povier a nejasností. Milý čitateľ, kladieš si otázku, či je to záhadná Lochnesská príšera? Bohužiaľ, musím ťa sklamať. Je to diaľnica z Bratislavy do Košíc!

Vieš, opäť raz sa okolo nej robí rozruch. Najnovšie vraj má byť dobudovaná najskôr až v roku 2019! No, predstav si...

Ono to môže byť celé fakt mrzuté, ak sa na to pozeráš z tej zlej stránky. To je táto:  Diaľnica sa stavia už od roku 1939, (vtedy budovaná ešte ako československá autostráda z Chebu do Mukačeva), čo je už 73 rokov, čoskoro 74. Ak by sa dobudovala o rok, čo sa nestane, radovali by sme sa: ,,Dobudovali sme diaľnicu po sedemdesiatich štyroch rokoch!" Je to zdĺhavé a esencia šťastia sa pokiaľ tú vetu vyslovíš, pomaly stratí.

Preto sa na to treba pozerať takto. Ak sa dobuduje až v zamýšľanom roku 2019, bude to presne 80 rokov od začiatku jej budovania. A budeme sa radovať takto: ,,Dobudovali sme diaľnicu po osemdesiatich rokoch!" Iste uznáš, že sa to vyslovuje lepšie, a tiež to, že okrúhla osemdesiatka sa vyníma v tlači krajšie ako kostrbatých sedemdesiatštyri.

Môžeš oponovať, že u nás to nie je len zlé s diaľnicou, ale aj samotnými cestami. Že si počul, že v Japonsku po ničivom tsunami opravili 150 metrov diaľnice za šesť dní. Môžeš sa rozhorčovať, že u nás za taký čas neopravia cestári ani jeden výmoľ na ceste. Že u nás sa niečo také deje až v prípade krajnej núdze potom, čo tridsať nahnevaných vodičov navštívi autoservis a tridsiaty prvý sa nahlas posťažuje v hlavných správach o siedmej večer.

Pozri sa na to inak. Vieš si predstaviť, čo by sa stalo, ak by sa malo začať sťažovať 100 miliónov nespokojných občanov naraz? Lebo ja nie. A zrejme si to nevedia predstaviť ani japonskí cestári, a tak si radšej urobia svoju prácu skôr, ako sa niekto sťažovať začne. Vidíš, tí cestári to robia skôr pre vlastné dobro. Sebci...

Opäť chceš vytasiť nejaký významný protiargument? Že peniaze len rozkrádajú tí, čo sú práve pri korýtku, a preto sa na diaľnicu nikdy nezvýši? Lenže, ajhľa, milý čitateľ, ak by sa tie peniaze z našich daní skutočne využili na tú stavbu diaľnice, vyzeralo by to nejako takto... Odvolaným by neostalo na zlaté padáčiky, ministrom na vianočné odmeny. Nejeden vyššie postavený by v dôsledku toho nemohol stráviť cez Vianoce po lyžovačke v Alpách aj pár dní pre zmenu niekde, kde je teplúčko, napríklad v takom Dubaji. Musel by sa, chudák, uskromniť len niekde na Bahamách. Alebo, ak by to bolo skutočne až také zlé, možno by ostal len u nás, doma na Slovensku. Pri tom tradičnom vianočnom- kapustnici, rybe a koláčoch. No predstav si to! Také jeho postaveniu nedôstojné a neprimerané! Ako by sme potom my ostatní vedeli, že je vyššie postavený ako my? Nemožné! Tak teraz už vieš, prečo to tak nemôže byť...

Ešte nejaký protiargument? Žiaden? No vidíš!

Ku koncu mi nedá ešte nepripomenúť Ti, že niekto múdry raz povedal, že by sme mali byť vďační za to, čo máme. Tak buďme. Skúsim to zhrnúť aj za Teba, len tak všeobecne, za čo sme vďační všetci, teda aj Ty by si mal byť: za kvalitu školstva, spokojných učiteľov, ktorých náročná práca je náležite odmenená, študentov, ktorí nemajú problém uplatniť sa na trhu práce, rastúcu zamestnanosť, nezávislosť od iných krajín, či už potravinársku alebo nerastnú, otváranie nových slovenských podnikov, nízke dane a v neposlednom rade vládu, ktorá nám chce len a len dobre.

Vlastne, načo Ti tu to všetko spomínam. Ty sám by si iste mal dobre vedieť, za čo sme tu, ako občania tohto prekvitajúceho štátu, vďační . Veď toľkokrát som Ti už aj sama pripomínala, čo všetko je tu fajn.

Milý čitateľ, na záver Ti už len v krátkosti prajem šťastné a veselé, v mieri a pokoji prežité Vianoce!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?